Witamy w Firmie Organmistrzowskiej Kamińskich

Jesteśmy firmą rodzinną działającą od ponad stu lat (nasze dzieje omówione są w dziale: Historia).

Budujemy, remontujemy i rekonstruujemy organy w kościołach i salach koncertowych w Polsce i poza jej granicami. Firma organmistrzowska Kamińskich ma w swym dorobku ponad 200 wybudowanych organów i długą listę przeprowadzonych remontów oraz rekonstrukcji instrumentów zabytkowych.

Wiele organów wykonanych i rekonstruowanych przez nas służy od lat działalności religijnej i koncertowej, między innymi zbudowany przez nas instrument w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, instrumenty w Warszawie, Władysławowie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Krasnobrodzie, Łęczycy, Stalowej Woli, Katowicach. Organy w tak znanych miejscach jak Gdańsk-Oliwa, Frombork, Kamień Pomorski czy Koszalin zostały przez nas przywrócone kulturze polskiej po zniszczeniach wojennych.

Od ponad 25 lat budujemy organy o trakturze mechanicznej, a w ostatnim czasie wykonaliśmy unikalne w skali kraju instrumenty nawiązujące swym brzmieniem do organów historycznych - w Katowicach-Zawodziu (barok francuski) oraz w Katowicach-Brynowie (barok północnoniemiecki). Działania nasze są poparte współpracą z wybitnymi muzykologami i wirtuozami sztuki organowej.

Zrekonstruowaliśmy konserwatorsko jedyne w Polsce zabytkowe warszawskie organy kinowe Wurlitzera.

Opiekujemy się zbudowanymi przez nas trzema organami ćwiczebnymi  w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

O naszej pracy z wielkim uznaniem mówili i pisali najwybitniejsi w Polsce znawcy problematyki organowej, jak Prof. dr hab. Julian Gembalski czy Prof. dr hab. Jerzy Gołos.

Napisano o naszej firmie trzy prace magisterskie: dwie w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Inicjując tę stronę wyrażamy nadzieję, że będzie ona służyć zarówno użytkownikom naszych instrumentów, jak i wszystkim zainteresowanym problematyką organową, a w szczególności osobom pragnącym nawiązać z nami współpracę.